Julehjælp: Flot donation til Frelsens Hær i Nakskov

Lolland kommune har besluttet at donere lidt over 540.000 kroner til Frelsens Hær i Nakskov. Pengene skal, over ti år, bruges til at uddele Julehjælp til økonomisk trængte i kommunen.

Mens ansøgningerne om at få Julehjælp fra Frelsens Hær strømmer ind, kan de daglige ledere af Frelsens Hær i Nakskov glæde sig over, at en del af finansieringen af dette års Julehjælp allerede er på plads.

”Det er en stor lettelse og et virkelig flot skulderklap fra kommunen. Det er en anerkendelse af vores arbejde, som vi er stolte af,” siger Louise Hull, der står i spidsen for Frelsens Hær i havnebyen, sammen med ægtemanden Chris.

Læs mere om Frelsens Hær i Nakskov

Tidligere kunne borgere i Lolland kommune ansøge kommunen om en økonomisk håndsrækning til jul. Men da fonden ”fælleslegatet for værdigt trængende” gav et meget lille afkast til årlig uddeling, besluttede kommunens medlemmer af Ældre-, Omsorgs- og Sundhedsudvalget at opløse legatet, på et møde i oktober.

”Vi vidste slet ikke, at der var tale om at opløse legatet, så vi var meget overraskede, da vi fik beskeden om, at der nu var penge på vej,” siger Louise Hull.

Kommunens legat rådede over 1.7 millioner kroner, der skal fordeles mellem tre lokale hjælpeorganisationer, der uddeler Julehjælp i Lolland. Frelsens Hær i Nakskov modtager 541.373 kroner til fordeling af Julehjælp i ti år.

”Sidste år delte vi Julehjælp ud for omkring 200.000 kroner fra Frelsens Hær i Nakskov, derfor er kommunens årlige bidrag på ca. 54.000 kroner en rigtig god start på vores indsamling,” fortæller Louise Hull.

Årets travleste måneder står for døren

Hver weekend i december vil korpsets medarbejdere og frivillige bemande en hytte i julebyen, der bliver sat op på torvet i Nakskov. Her vil de samle ind til Julehjælpen ved at sælge romkugler, småkager og juledekorationer – alt sammen hjemmelavet.

Efter uddelingen af Julehjælp skal Louise og Chris Hull afholde juleaften for enlige den 24. december. Alle enlige er velkomne, men deltagelse kræver en tilmelding, fortæller Louise.

”November og december er årets travleste måneder, fordi vi både skal gennemgå de mange ansøgninger om Julehjælp, skaffe pengene, der finansierer hjælpen, og arrangere en juleaften for omkring 30 mennesker. Men når jeg ser, hvor stor glæden og taknemmeligheden er blandt modtagerne af hjælpen, så er det alt arbejdet værd.”

Mellem den 1.-30. november kan alle ansøge om Julehjælp fra Frelsens Hær på www.fhjulehjaelp.dk

Læs også